Dnia 01.09.2014 w Elektronika
Brak komentarzy »

str_de475Amplituner SONY STR DE-475 mimo swojego wieku ciągle bardzo dobrze sprawdza się jako centrum kina domowego. Niestety rozszerzając zakres posiadanego sprzętu doszedłem do momentu w którym jedno wejście optyczne Toslink to za mało. Co prawda amplituner posiada drugie cyfrowe wejście RCA ale jest ono rzadko spotykane w urządzeniach „po drugiej stronie kabla”, a konwertery sygnału wymagają zewnętrznego zasilania. (więcej…)

Dnia 08.02.2014 w Elektronika
Brak komentarzy »

farnellWiele razy poszukując komponentów elektronicznych trafiałem na stronę firmy Farnell. Niestety zawsze przerażały mnie zakupy z drugiego końca europy przede wszystkim ze względu na koszty przesyłki w stosunku do kosztów samych komponentów. Wszystko zmieniło się gdy zmuszony byłem zakupić potrzebne komponenty za granicą ponieważ nasze lokalne hurtownie/sklepy (które mimo wszystko są naprawdę dobrze wyposażone) ich nie posiadały.

Po wybraniu interesujących mnie komponentów (z naprawdę olbrzymiej bazy) okazuje się, że przy małych zakupach koszty przesyłki kurierskiej to tylko 20 zł netto (poziom cenowy wielu polskich sklepów). Do tego szybkość realizacji zamówienia powala na ziemię. Zamawiając części w niedziele wieczorem i płacąc kartą (wystarczy bankomatowa z możliwością płatności internetowych) już w poniedziałek o 7:17 przesyłka została przekazana do kuriera w Wielkiej Brytanii (tam znajdują się magazyny), a doręczona została już w wtorek o 11:09 do mojej „bazy” w Polsce środkowej. Myślę, że nie trzeba nic więcej dodawać.

Dnia 27.01.2013 w Elektronika, Programowanie
Brak komentarzy »

Odrabiając codzienną prasówkę zaważyłem na stronie hackaday.com informację, że Texas Instruments prowadzi przedsprzedaż płytki prototypowej Stellaris® LM4F120 LaunchPad z mikrokontrolerem ARM Cortex M4. Zestaw uzupełniał kompilator Code Composer Studio (w pełni darmowy bez żadnych limitów do pobrania ze strony TI). Ponieważ cena wynosiła tylko 5$ (wraz z transportem!) nie mogłem oprzeć się okazji. Był to gorący sierpniowy wieczór, wysyłki miały wystartować pod koniec września. (więcej…)

Dnia 18.09.2012 w Elektronika, Warsztat
Brak komentarzy »

W ciągu ostaniach dwóch lat (jak ten czas leci) zbudowałem dla znajomych kilka urządzeń/kontrolerów pomagających umilać wolny czas.

Dnia 20.10.2011 w Elektronika, Warsztat
Brak komentarzy »

Po dwóch latach bezproblemowej pracy programator doczekał się podstawki ZIF oraz obudowy.

Dnia 12.02.2011 w Elektronika
Brak komentarzy »

W ciąg ostaniach dwóch lat zbudowałem szereg urządzeń automatyzujących pracę na na liniach produkcyjnych/montażowych. Sercem tych urządzeń były zaprojektowane i wykonane prze zemnie układy sterowania wykorzystujące mikrokontrolery z rodziny PIC16F. Wszystkie umożliwiają sterowanie szeregiem 24V zaworów pneumatycznych, pozwalają na odczyt informacji z czujników z wyjściem prądowym 4-20mA, dodatkowo wyposażone są w szereg wejść/wyjść cyfrowych, wejść analogowych i wyjść PWM ogólnego zastosowania.
Pierwsza wersja powstała do sterowania prostym urządzeniem. Posiada 3 złącza do sterowania zaworami, jedno wejście 4-20mA, 1 wyjście PWM, ponadto kilka wejść/wyjść cyforwych.
(więcej…)

Dnia 20.11.2010 w Elektronika, Programowanie, Warsztat
Brak komentarzy »

Przeglądając w sieci strony związane z elektronika od czasu do czasu spotykam artykuł w którym ktoś chwali się swoją elektroniczną wizytówką. Przybierają one różną formę, od tekstu wytrawionego w laminacie poprzez układy z migającymi diodami skończywszy na wizytówkach z złączem USB pełniących role pendrive’a. Postanowiłem że nie będę gorszy i też zrobię taką wizytówkę dla siebie. Efekt mojej pracy można zobaczyć tutaj.

Brak komentarzy »

Ponieważ studiowałem na wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej w trakcie studiów zrobiłem wiele projektów związanych z konstrukcjami mechanicznymi. Stojąc przed wyborem tematu na pracę dyplomową wiedziałem, że sprowadzi się on do projektu jakiegoś elementu obrabiarki lub robota. Na szczęście za sprawą mojego promotora oraz zainteresowań programowaniem jak i elektroniką dostałem propozycję zbudowania od podstaw nowego układu sterowania do znajdującego się na uczelni modelu zrobotyzowanego stanowiska pomiarowego.
(więcej…)

Dnia 02.07.2010 w Elektronika, Warsztat
Brak komentarzy »

Nadszedł czas gdy kuweta lub słoik to za mało, szczegóły w warsztacie.

Dnia 16.01.2010 w Elektronika, Programowanie
Brak komentarzy »

Często na rożnych serwisach internetowych spotykam matryce LED’owe wyświetlające animacje lub obrazki. Postanowiłem sam zmierzyć się z problemem obsługi i wyświetlania obrazu na takiej matrycy. Efekty „na szybko” widać na zdjęciu poniżej.

Jest to 64 diodowa dwu kolorowa (czerwony i zielony) matryca LED, sterowana za pomocą mikrokontrolera PIC16F77. Katody diód zwierane są do masy za pomocą układu ULN2803, a anody bezpośrednio do jednego z portów mikrokontrolera. Aby uzyskać obraz, kolejne kolumny zapalane są co 2,5ms, po 20ms następuje narysowanie całego obrazu. W ciągu sekundy obraz rysowany jest 50 razy (50hz), co powoduje że nie widać migotania matrycy podczas przełączania kolumn. Ponieważ diody zasilane są impulsowo spada ich pobór prądu. W związki z tym wartości oporników ograniczających prąd (330ohm) są znacznie za duże przez co diody dają bardzo blade światło.