Odrabiając codzienną prasówkę zaważyłem na stronie hackaday.com informację, że Texas Instruments prowadzi przedsprzedaż płytki prototypowej Stellaris® LM4F120 LaunchPad z mikrokontrolerem ARM Cortex M4. Zestaw uzupełniał kompilator Code Composer Studio (w pełni darmowy bez żadnych limitów do pobrania ze strony TI). Ponieważ cena wynosiła tylko 5$ (wraz z transportem!) nie mogłem oprzeć się okazji. Był to gorący sierpniowy wieczór, wysyłki miały wystartować pod koniec września. (więcej…)
Kategorie
Ksiązki
Narodziny Stalowego Szczura
Przeglądając w sieci strony związane z elektronika od czasu do czasu spotykam artykuł w którym ktoś chwali się swoją elektroniczną wizytówką. Przybierają one różną formę, od tekstu wytrawionego w laminacie poprzez układy z migającymi diodami skończywszy na wizytówkach z złączem USB pełniących role pendrive’a. Postanowiłem że nie będę gorszy i też zrobię taką wizytówkę dla siebie. Efekt mojej pracy można zobaczyć tutaj.
Ponieważ studiowałem na wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej w trakcie studiów zrobiłem wiele projektów związanych z konstrukcjami mechanicznymi. Stojąc przed wyborem tematu na pracę dyplomową wiedziałem, że sprowadzi się on do projektu jakiegoś elementu obrabiarki lub robota. Na szczęście za sprawą mojego promotora oraz zainteresowań programowaniem jak i elektroniką dostałem propozycję zbudowania od podstaw nowego układu sterowania do znajdującego się na uczelni modelu zrobotyzowanego stanowiska pomiarowego.
(więcej…)
Od kilku miesięcy wraz z grupą znajomych pracuję nad wieloplatformowym silnikiem do gier (obecnie Windows\Linux). Owocem tych prac jest nasza pierwsza gra „Teagon”. Gra w pełni darmowa, do pobranie z naszej strony www.easyfuture.pl.
Często na rożnych serwisach internetowych spotykam matryce LED’owe wyświetlające animacje lub obrazki. Postanowiłem sam zmierzyć się z problemem obsługi i wyświetlania obrazu na takiej matrycy. Efekty „na szybko” widać na zdjęciu poniżej.
Jest to 64 diodowa dwu kolorowa (czerwony i zielony) matryca LED, sterowana za pomocą mikrokontrolera PIC16F77. Katody diód zwierane są do masy za pomocą układu ULN2803, a anody bezpośrednio do jednego z portów mikrokontrolera. Aby uzyskać obraz, kolejne kolumny zapalane są co 2,5ms, po 20ms następuje narysowanie całego obrazu. W ciągu sekundy obraz rysowany jest 50 razy (50hz), co powoduje że nie widać migotania matrycy podczas przełączania kolumn. Ponieważ diody zasilane są impulsowo spada ich pobór prądu. W związki z tym wartości oporników ograniczających prąd (330ohm) są znacznie za duże przez co diody dają bardzo blade światło.
Robot dostał nową mniejsza płytkę z mikrokontrolerem, konwerter sygnałów rs232 <-> TTL został wyodrębniony i przeniesiony na tył robota (w przyszłości zostanie wymieniony na USB <-> TTL), pod nim znajduje sie zasobnik na sześć baterii, z przodu wyposażony jest w dwa podczerwone czujniki odległości (obecnie nie podłączone). Poniższy film prezentuje podstawowe ruchy robota.
Więcej informacji o jego konstrukcji i działaniu znajdziecie w warsztacie.
Pierwsze kroki robota mobilnego k2R-001m.
Więcej informacji o jego konstrukcji i działaniu znajdziecie w warsztacie.