Ponieważ studiowałem na wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej w trakcie studiów zrobiłem wiele projektów związanych z konstrukcjami mechanicznymi. Stojąc przed wyborem tematu na pracę dyplomową wiedziałem, że sprowadzi się on do projektu jakiegoś elementu obrabiarki lub robota. Na szczęście za sprawą mojego promotora oraz zainteresowań programowaniem jak i elektroniką dostałem propozycję zbudowania od podstaw nowego układu sterowania do znajdującego się na uczelni modelu zrobotyzowanego stanowiska pomiarowego.
(więcej…)
Kategorie
Ksiązki
Narodziny Stalowego Szczura
Robot dostał nową mniejsza płytkę z mikrokontrolerem, konwerter sygnałów rs232 <-> TTL został wyodrębniony i przeniesiony na tył robota (w przyszłości zostanie wymieniony na USB <-> TTL), pod nim znajduje sie zasobnik na sześć baterii, z przodu wyposażony jest w dwa podczerwone czujniki odległości (obecnie nie podłączone). Poniższy film prezentuje podstawowe ruchy robota.
Więcej informacji o jego konstrukcji i działaniu znajdziecie w warsztacie.
Firma BP w Australii uruchomiła bardzo ciekawy projekt BP Explorer pozwala on na sterowanie poprzez www jednym z pięciu robotów umieszczonych na torze z przeszkodami. Każdy robot wyposażony jest w kamerę której obraz przekazywany jest w czasie rzeczywistym prosto do naszej przeglądarki. Z powodu lagów można poczuć sie jak operatorzy marsjańskich sond. Robotami można jeździć pomiędzy 0:00 a 12:00 czasu polskiego.
Źródło [www.hackaday.com]
Pierwsze kroki robota mobilnego k2R-001m.
Więcej informacji o jego konstrukcji i działaniu znajdziecie w warsztacie.