Dnia 18.09.2012 w Elektronika, Warsztat
Brak komentarzy »

W ciągu ostaniach dwóch lat (jak ten czas leci) zbudowałem dla znajomych kilka urządzeń/kontrolerów pomagających umilać wolny czas.

Dnia 20.10.2011 w Elektronika, Warsztat
Brak komentarzy »

Po dwóch latach bezproblemowej pracy programator doczekał się podstawki ZIF oraz obudowy.

Dnia 20.11.2010 w Elektronika, Programowanie, Warsztat
Brak komentarzy »

Przeglądając w sieci strony związane z elektronika od czasu do czasu spotykam artykuł w którym ktoś chwali się swoją elektroniczną wizytówką. Przybierają one różną formę, od tekstu wytrawionego w laminacie poprzez układy z migającymi diodami skończywszy na wizytówkach z złączem USB pełniących role pendrive’a. Postanowiłem że nie będę gorszy i też zrobię taką wizytówkę dla siebie. Efekt mojej pracy można zobaczyć tutaj.

Brak komentarzy »

Ponieważ studiowałem na wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej w trakcie studiów zrobiłem wiele projektów związanych z konstrukcjami mechanicznymi. Stojąc przed wyborem tematu na pracę dyplomową wiedziałem, że sprowadzi się on do projektu jakiegoś elementu obrabiarki lub robota. Na szczęście za sprawą mojego promotora oraz zainteresowań programowaniem jak i elektroniką dostałem propozycję zbudowania od podstaw nowego układu sterowania do znajdującego się na uczelni modelu zrobotyzowanego stanowiska pomiarowego.
(więcej…)

Dnia 02.07.2010 w Elektronika, Warsztat
Brak komentarzy »

Nadszedł czas gdy kuweta lub słoik to za mało, szczegóły w warsztacie.

Dnia 12.10.2009 w Elektronika, Warsztat
Brak komentarzy »

… i na pewno nie po raz ostatni (cały czas myślę o budowie warsztatowego zasilacza z pomiarem prądu i napięcia). Tym razem jest to 24v/8A zasilacz prądu stałego do zasilania silników. Zapraszam do lektury.

Dnia 17.05.2009 w Elektronika, Warsztat
Brak komentarzy »

Dział warsztatu został wzbogacony o kolejne dwa projekty, są to:

  • Sterownik silnika krokowego unipolarnego (TA8435H)
  • Sterownik silnika DC (A3953)
Dnia 17.05.2009 w Elektronika, Warsztat
Brak komentarzy »

W warsztacie pojawił się nowy wpis, jest w nim opisany konwerter napięć MAX232. Umożliwia on podłączenie urządzenia z portem USART/UART w standardzie TTL (0-5V) z urządzeniem pracującym w standardzie RS232 (+/- 12V).

Dnia 11.01.2009 w Elektronika, Warsztat
Brak komentarzy »

Po długiej przerwie dodałem dwie nowe pozycje do działu warsztat:

  • Programator mikrokontrolerów PIC (LPT)
  • Programator mikrokontrolerów PIC (USB)
Brak komentarzy »

Robot dostał nową mniejsza płytkę z mikrokontrolerem, konwerter sygnałów rs232 <-> TTL został wyodrębniony i przeniesiony na tył robota (w przyszłości zostanie wymieniony na USB <-> TTL), pod nim znajduje sie zasobnik na sześć baterii, z przodu wyposażony jest w dwa podczerwone czujniki odległości (obecnie nie podłączone). Poniższy film prezentuje podstawowe ruchy robota.

Więcej informacji o jego konstrukcji i działaniu znajdziecie w warsztacie.