Brak komentarzy »

Bezdotykowy kontroler – urządzenie sterujące umożliwiające zmianę jego stanów bez konieczności fizycznego kontaktu z nim samym. Tak najprościej można nazwać konstrukcje którą zaprojektowałem i zbudowałem dla kolegi BTM jako kontroler do gry Dance Mania X. Jest to gra gdzie w rytm muzyki należy przysłaniać dłoniami odpowiednie „sensory”.

Ponieważ kontroler miał być podłączony do PC i działać jak normalny pad jako platformę wykorzystałem najprostszy cyfrowy kontroler USB. Płytkę pada przyciąłem do mniejszych rozmiarów tak aby zmieściła się uniwersalnej obudowie, a ona sama wyposażona została w trzy przełączniki monostabilne. Do wykonania sensorów wykorzystałem cyfrowe czujniki odległości SHARP GP2Y0D340K. Charakteryzują się one stosunkowo szybkim czasem odpowiedzi (8ms) i odległością działania w granicach 0-400mm.


Czujniki odległości zmieniają stan wyjścia na niski po wykryciu przeszkody, po przejściu przez bramkę odwracającą załączają odpowiednie przyciski kontrolera poprzez przełącznik scalony CD4016.

Wytrawione płytki.

Polutowana elektronika.

Gotowy kontroler.