Brak komentarzy »

O metodzie tej od dłuższego czasu czytałem na różnych stronach internetowych i zachęcony rezultatami jakie widziałem postanowiłem sam zabrać sie za wykonanie płytki tą metodą. Pierwsza próba okazała sie totalna porażką tak jak kilka następnych, okazało się że wszystkiemu winien był papier. Po małym „riserczu” i próbach okazało sie ze najlepszy papier można znaleźć w kobiecych pismach, drukowane są one na dobrej jakości papierze kredowym, stosunkowo cienkim. Mając dobry papier płytki wychodzą bez problemu.

Aby wykonać PCB metodą żelazkową potrzebne są:
0) Żelazko
1) Drukarka laserowa
2) Papier kredowy
3) Projekt płytki
4) Czysta płytka z miedzią
5) Drobny papier ścierny o ziarnie 300
6) Benzyna ekstrakcyjna

Wykonanie płytki zaczynamy od przycięcia jej na wymiar.

Jak widać powyżej płytka jest pokryta śniedzią (tlenkiem miedzi, tak rdzewieje miedz) szczególnie jeśli leżała dłużej, tutaj z pomocą przychodzi papier ścierny za którego pomocą czyścimy płytkę aż uzyska ładny, błyszczący, jednolity, miedziany kolor, następnie przemywamy ją benzyna ekstrakcyjną w celu odtłuszczenia. Następnie drukujemy wzór płytki w odbiciu lustrzanym na papierze kredowym.

Teraz w ruch idzie żelazko, należy wyłączyć nadmuch pary i ustawić temperaturę na 3/4 zakresu, jeśli temperatura będzie za duża płytka zacznie śmierdzieć, miedz sie odbarwi od przegrzania, a toner rozpłynie, przy zbyt niskiej temperaturze toner nie odbije sie na miedzi. Płytkę najlepiej prasować na czymś twardym np. deska (deska do prasowania sie nie nadaje, jest za miękka) przez szmatkę aby nie pobrudzić żelazka. Po około 5 minutach odstawiamy żelazko, papier z tonerem powinien dobrze trzymać sie PCB. Następnie wrzucamy ją do gorącej wody i czekamy aż namięknie. Po kilku minutach zaczynamy ściągać, rolować (tylko nie zdrapywać) papier aż odkryje sie sam toner. Sprawdzamy czy nie powstały jakieś niechciane połączenia i usuwamy je igłą, ewentualne ubytki korygujemy np lakierem do paznokci.

Następnie umieszczamy płytkę w naszym ulubionym środku trawiącym np. chlorku żelaza.

Płytka po 30 minutowej kąpieli wygląda tak jak na obrazku powyżej. Następnie za pomocą benzyny zmywamy toner i odsłaniamy miedź.

Gotowa płytka.